intesa_logo
informohu
 
 
spacer
  • ebanking
  • Degët
  • Kontakt
  • ATM
Internet Banking
Logohu
Intesa Mobile
Më shumë
CALL CENTER
08006000
(Falas nga Albtelecom & Eagle)

+355 4 22 76 000/ 222/ 223
+ 355 (0) 692080903
produktet po ngarkohen

Global Finance perzgjedh Intesa Sanpaolo midis 50 bankave me te sigurta ne bote

spacer
Global Finance boton emrat e 50 bankave me te sigurta ne bote ne 2010
home

Global Finance boton emrat e 50 bankave me te sigurta ne bote ne 2010

New York 30 gusht 2010 – Meqe stabiliteti i bankave mbetet ne krye te axhendes se korporatave dhe te investitore, Global Finance ka publikuar per te 19 vit radhazi , listen e saj vjetore mbi bankat me te sigurta ne bote. Kriza ne Evrope dhe shqetesimet e perseritura mbi situaten ekonomike globale nxjerrin serish ne plan te pare sigurine e bankave. Eshte nje faktor sigurie qe 45 nga 50 bankat me te sigurta ne bote e ruajten pozicionin e tyre. Bankat qe pastruan bilancin dhe forcuan pozicionin e kapitalit jane edhe bankat fituese. Ne shume raste, kredite e keqia jane ulur ndjeshem. Shume nga bankat e medha britanike I jane bashkuar listes se 50 me te mireve ndonese mbeten akoma jashte listes shume banka te medha qe humben renditjen e tyre te sigurise pas krizes se kredive.

 

“50 Bankat me te sigurta ne bote” 2010 u perzgjodhen nepermjet nje krahasimi te klasifikimit te kredive afatgjate dhe totalit te aktiveve ne 500 bankat me te medha ne bote. U moren ne konsiderate klasifikime nga Moody’s, Standard & Poor’s and Fitch

 

Global Finance ka 19 vjet qe publikon “Bankat me te Sigurta ne Bote” dhe kjo renditje po shnderrohet ne nje standart te njohur e te besueshme per te gjithe boten financiare.

 

“Bankat qe kane forcuar pozicionin e likuiditetit dhe cilesine dhe sasine e kapitalit jane marre ne konsiderte ne kete renditje” – thote publikuesi I Global Finance, Joseph D. Giarraputo. Me shume se kurdohere, klientet ne mbare boten e shikojne cilesine e kredise afatgjate si nje nga faktoret kyc per te zgjedhur banken me te cilen bejne biznes”

 

Ky vrojtim ekskluziv do te botohet ne numrin e muajit Tetor. Bankat e renditura 1-10 do te marrin cmime ne nje ceremoni te vecante qe do te mbahet gjate mbledhjes vjetore te FMN dhe Bankes Boterore ne Washington ne Tetor.

 

1

Caisse des Depots et Consignations (CDC)

(France)

26

Credit Suisse

(Zvicer)

2

Bank Nederlandse Gemeenten

(Hollande)

27

Nordea

(Suedi)

3

Zuercher Kantonalbank

(Zvicer)

28

la Caixa

(Spanje)

4

Landwirtschaftliche Rentenbank

(Gjermani)

29

Svenska Handelsbanken

(Suedi)

5

Rabobank Group

(Hollande)

30

BNY Mellon

(SHBA)

6

Landeskreditbank Baden-Wuerttemberg - Foerderbank

(Gjermani)

31

Oversea-Chinese Banking Corporation

(Singapore)

7

Nederlandse Waterschapsbank

(Hollande)

32

United Overseas Bank

(Singapore)

8

KfW

(Gjermani)

33

Pohjola Bank

(Finland)

9

NRW.Bank

(Gjermani)

34

Barclays Bank

(Britani e Madhe)

10

Royal Bank of Canada

(Kanada)

35

Intesa Sanpaolo

( Itali)

11

National Australia Bank

(Australi)

36

BMO Financial Group

(Kanada)

12

Westpac Banking Corporation

(Australi)

37

CIBC

(Kanada)

13

Commonwealth Bank of Australia

(Australi)

38

National Bank Of Kuwait

(Kuwait)

14

Banco Santander

(Spanje)

39

Deutsche Bank

(Gjermani)

15

Toronto-Dominion Bank

(Kanada)

40

JPMorgan Chase

(SHBA)

16

Australia and New Zealand Banking Group

(Australi)

41

Lloyds Banking Group

(Mbreteri e Bashkuar)

17

ASB Bank

(Zeland e Re)

42

Société Générale

(France)

18

BNP Paribas

(France)

43

Wells Fargo

(SHBA)

19

HSBC Holdings

(Mbreteri e Bashkuar)

44

Banque Federative du Credit Mutuel (BFCM)

(France)

20

Credit Agricole

(France)

45

Landesbank Baden-Wuerttemberg

(Gjermani)

21

Banco Bilbao Vizcaya Argentaria (BBVA)

(Spanje)

46

Credit Industriel et Commercial (CIC)

(France)

22

Scotiabank

(Kanada)

47

Nationwide Building Society

(Mbreteri e Bashkuar)

23

DBS Bank

(Singapore)

48

U.S. Bancorp

(SHBA)

24

Banco Espanol de Credito S.A. (Banesto)

(Spanje)

49

Landesbank Hessen- Thueringen Girozentrale

(Gjermani)

25

Caisse centrale Desjardins

(Kanada)

50

Shizuoka Bank

(Japoni)

 

Per informacion editorial kontaktoni : Dan Keeler, Editor, email: dan@gfmag.com

 

Të gjitha Lajmet freccia_news

 

spacer

 

 

ispa_locator
 
 
spacer
Të rejat e fundit
Kursi i Këmbimit
Normat e Interesit
© INTESA SANPAOLO BANK ALBANIA ASD Politika e Privatësisë Kushtet e Përdorimit Patriot Act. Wolfsberg Group Questionnaire AML